"Jedyne takie miejsce" z siedziby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 13.04.2024 11:55
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 14:29
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
"Jedyne takie miejsce" w siedzibie IMGW. Roman Czejarek z gośćmi audycji
"Jedyne takie miejsce" w siedzibie IMGW. Roman Czejarek z gośćmi audycji , Autor - PR
Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy od 1919 roku prognozuje pogodę, prowadzi analizy i prace badawcze.
  • W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" dziennikarz radiowej Jedynki Roman Czejarek odwiedził siedzibę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
  • Z audycji można się dowiedzieć m.in., jak prognozuje się pogodę, jakich narzędzi używają synoptycy i jakie jest prawdopodobieństwo, że ta prognoza się sprawdzi.

Misją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego jest "profesjonalnie monitorować, prognozować oraz ostrzegać przed niebezpiecznymi zjawiskami zachodzącymi w atmosferze i hydrosferze; skrupulatnie badać zachodzące zmiany klimatu oraz tworzyć rzetelne badania i opracowania dotyczące w szczególności meteorologii, klimatologii, hydrologii i gospodarki wodnej".

Misję tę realizuje ok. 1,5 tys. specjalistów i ekspertów z różnych branż w oparciu o dane z ponad 60 stacji synoptycznych, ponad 900 stacji klimatologicznych i opadowych, ponad 900 stacji hydrologicznych, czterech stacji aerologicznych, 10 radarów meteorologicznych, 13 stacji detekcyjnych lokalizujących wyładowania atmosferyczne. W pracy korzystają także z... morskiego statku badawczego r/v Baltica.


POSŁUCHAJ

23:13

"Jedyne takie miejsce" z siedziby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie - cz. 1 (Jedynka)


POSŁUCHAJ

24:32

"Jedyne takie miejsce" z siedziby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie - cz. 2 (Jedynka)


POSŁUCHAJ

22:58

"Jedyne takie miejsce" z siedziby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie - cz. 3 (Jedynka)

   

To jaka będzie pogoda?

- Kiedy pytają mnie o to, jaka będzie pogoda, odsyłam do naszych serwisów pogodowych, które mają ogromną sprawdzalność - powiedział w audycji "Jedyne takie miejsce" w radiowej Jedynce dr hab. Bogdan Rosa, prof. IMGW-PIB, zastępca dyrektora instytutu ds. nauki.

- Pogodę prognozujemy od 105 lat. W 1919 roku, czyli zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstał Państwowy Instytut Meteorologiczny. W obecnej formule IMGW funkcjonuje od 1973 roku. Najwcześniejsze dane, które posiadamy w archiwum, pochodzą z 1779 roku. Na ich podstawie możemy na przykład określić, jaka była pogoda w dniu proklamowania Konstytucji 3 maja - wyjaśnił.

Rozmówca Romana Czejarka zauważył, że prognoza na jeden dzień to jest to, co było dziś, plus delikatna zmiana, natomiast prognozowanie pogody w dłuższym horyzoncie czasowym to duże wyzwanie naukowe. - Żeby prognozy się sprawdzały, korzystamy z coraz to nowszych, coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Obecnie to są superkomputery, zaawansowane satelity, sztuczna inteligencja, radary, sieci neuronowe - wskazał.

Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW, zwrócił uwagę, że najlepiej sprawdza się prognoza na trzy doby do przodu - sprawdzalność wynosi wówczas do 95 proc. Od trzeciej do siódmej doby prognoza sprawdza się w granicach 70 proc. - Pamiętajmy, że mieszkamy w klimacie umiarkowanym zmiennym przejściowym, co oznacza, że pogoda zmienia się co chwila, może się zmienić z godziny na godzinę - przypomniał.

- W tym roku bardzo ładnie się spełnia to przysłowie: kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Mieliśmy tę letnią część, a teraz przychodzi czas na tę zimową - przekazał w radiowej Jedynce Jakub Gawron, synoptyk, meteorolog, który opowiedział o tym, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce w przyszłym tygodniu. Wyjaśnił też, na czym polega praca synoptyka. O prognozach dla lotników rozmawialiśmy z Gabrielą Kubasiak.

W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy ogródek meteorologiczny. Jakub Sawicki, ekspert Wydziału Inspekcji Sieci Hydrologiczno-Meteorologicznej, opowiedział o tym, co znajduje się w charakterystycznych klatkach meteorologicznych. - To miejsce, w którym na stacji mierzymy temperaturę powietrza i jego wilgotność - wytłumaczył. Co jeszcze znajduje się w ogródku? O sprzętach niezbędnych do pracy specjalisty od pogody Roman Czejarek rozmawiał również ze Zdzisławem Dziewitem, ekspertem z Wydziału Teledetekcji Naziemnej.

Paweł Staniszewski, dyżurny synoptyk hydrologiczny kraju, opowiedział w audycji "Jedyne takie miejsce" o ostrzeżeniach hydrologicznych i o tym, jak to jest, że teraz pada dużo więcej deszczu niż kiedyś, a mimo to mamy ogromny problem z suszą. 



Czytaj także:


Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: dr hab. Bogdan Rosa, prof. IMGW-PIB (zastępca dyrektora instytutu ds. nauki), Jakub Sawicki (ekspert Wydziału Inspekcji Sieci Hydrologiczno-Meteorologicznej), Zdzisław Dziewit (ekspert z Wydziału Teledetekcji Naziemnej), Grzegorz Walijewski (zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW), Jakub Gawron (synoptyk, meteorolog), Paweł Staniszewski (dyżurny synoptyk hydrologiczny kraju), Gabriela Kubasiak (synoptyk i meteorolog lotniczy), dr Adam Jaczewski (Centrum Modelowania Meteorologicznego), prof. Mariusz Figurski (dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego)

Data emisji: 13.04.2024 r. 

Godziny emisji: 9.00-12.00

kk/mpkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.